Our Families in WW1 – mostly served on the Western Front

Currently Under Construction

More “prepping” for the World War 1 Western Front Battlefields Tour and afterwards at the island of Lemnos  … who from our families served there – in which Divisions & Battalions – and where did they serve ? Since 2013, I had been identifying the military service of people in our various family lines which provided a good starting point ahead of the WW1 Battlefields Tour. Then there is understanding what is called The Order of Battle in WW1 :

  • I ANZAC included the 1st and 2nd Divisions of the 1st AIF
  • II ANZAC included the 3rd, 4th and 5th Divisions of the AIF at various times
  • Divisions : 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th

Initially I focused on Our Families’ WW1 Roll of Honour (click here) – which was part of Our Families Roll of Honour (click here).

My closest family members in WW1 were my paternal grandfather Cyril Bernard Barden, his brothers my great uncles Percival James Barden and Leonard Hilton Barden, a maternal great uncle Kenneth Charles Joy brother of my maternal grandmother and three maternal great great uncles – George Hicks, Henry Thomas Hicks and Arthur Ernest Newland Joy.

David’s closest family members in WW1 were a paternal great grandfather Thomas Aron Tiearney who died in German South West Africa, a paternal great great uncle Norbert Joseph Byrnes, paternal great uncles Richard Percy Byrnes, Arthur James Byrnes, maternal great uncles Henry Green, Arthur Robert Pead,  John Arthur Pead and Ronald Hamilton Pead.


Looking further, there were many others in our respective family trees – sons, brothers, uncles and cousins of our grand parents, great grandparents and great great grandparents. So far about 298 men from our families have been identified as serving in WW1. 101 of these 298 were descended from my John Small – Mary Parker First Fleet Convict ancestors. And of these 301, over 65 died of War Related causes – Killed in Action, Died of Wounds or Died of Illness. 22 of the 65 were from the Small – Parker family descendants alone. And of the 65 of David’s family identified so far who served in WW1, 18 died during the war – ie 28%.  This was much greater than the Australian fatality rate in WW1.

As yet I have not really investigated service in the Navy or Nursing services in any depth as yet – although one nurse and at least one sailor have been identified.


It has become apparent that we had family in all six Divisions of the 1st AIF on the Western Front in WW1. They also served in all Brigades (1st to 16th), but for the short-lived 17th Infantry Brigade, as well as in many Machine Gun Units, Artillery, Engineering, Medical / Field Ambulance Units and Supply support units. Our family members also served in 38 of the 67 AIF Battalions in WW1, ie about 60%. And our families served in the better known campaigns such as Pozieres, Passchandaele, Fromelles, and quite a few of the lesser known one’s too.

Note – the 6th Division with its 16th and 17th Brigades existed only briefly,  before they were broken up in September – October 1917, to provide reinforcements for other Divisions. The drop in recruitments from 1916, and the failure of the Conscription plebisicites (referenda) in 1916 and 1917, meant that a full 6th Division could not be raised.

And we had some British and New Zealand relatives on the Western Front – however as yet we are not sure about any of our respective American relatives on the Western Front, although one American born ancestor died during service in German South West Africa.



Family of Kerrie Anne Christian nee Adams

Cyril Ross Adams Paternal Lines

Barden – may be several other Barden branches viz Levi and Benjamin Barden branches ? 9 identified so far

  • Cyril Bernard Barden MID (Mentioned in Despatches) – (Barden McCosker Tulloch Power Byrne Families) 1st Battalion AIF Gallipoli
  • Percival James Barden – (Barden McCosker Tulloch Power Byrne Families) Initially 7th Light Horse, ANZAC Mounted Police in Egypt,  & then from about May 1916 transferred to Artillery & headed to Europe and joined 5th Divisional Ammunition Column – note – he appears to have missed the 5th Division’s ill-fated time at Fromelles in July 1916 Gallipoli
  • Leonard Hilton Barden RMD (Recommended for Decorations or MID) – (Barden McCosker Tulloch Power Byrne Families) 45th Battalion then 39th Battalion, 10th Brigade, 3rd Division of 1st AIF
  • Albert Levi Sidney Barden – 36th Battalion and 9 ADUS
  • Harry Barden of Maitland – 34th Battalion ?
  • James William Barden (son of James William Belmore Barden) – 7th Field Company Engineers
  • Richard Alfred Gladstone Barden – 19th Battalion
  • William Hartley – 33rd Battalion
  • Alfred James Hartley – 20th Battalion

Tulloch – 5 ifentified so far

  • Roy Younie Tulloch – 30th Battalion, 8th Machine Gun Company & 5th Machine Gun Battalion – part of 8th Brigade
  • Richard Edward Boyle – 35th Battalion B Company
  • Walter Thomas Boyle – 31st Battalion
  • Robert Aubrey Roberts – 20th Battalion C Company
  • William Pollock Hewitt – 1st Battalion – 1st Imperial Camel Corps – 2nd & 4th Camel  Regiments, 12th Light Horse G Squadron

McCosker – 18 identified so far

  • Bernard Hector McCosker – 33rd Battalion – KIA 15.7.1917
  • Bernard Henry McCosker – 9th Battalion, 26th Battalion, 49th Battalion, 69th Battalion, 2nd Pioneer Battalion & 2nd Divisional Signal Company of 2nd Divisional Engineers)
  • Clarence Sylvester McCosker – 33rd Battalion
  • Ernest Owen McCosker – 52nd Battalion, 42nd Battalion,  & 4th Machine Gun Battalion
  • Gerald McCosker – 47th Battalion
  • James Clement McCosker – 26th Battalion, 2nd Pioneer Battalion
  • John Francis McCosker – 1st Light Horse
  • Louis Alphonsus McCosker – 34th Battalion D Company & 35th Battalion
  • Richard Harold McCosker – 1st Light Horse
  • Roy John McCosker – Field Company Engineers & 9th ADUS – 9th Australian Depot Unit of Supply – Australian Army Service Corps
  • Stanley McCosker – 2nd Field Artillery Brigade
  • Thomas James McCosker – 26th Battalion
  • Thomas Leonard McCosker – Machine Gun Company 11 & 3rd Machine Gun Battalion
  • William Joseph McCosker – 3rd Battalion & transferred to 55th Battalion after the ill-fated Fromelles battle
  • Patrick John Kelly – 34th Battalion & Australian Army Medical Corps
  • Thomas Cecil McCulkin – 15th Battalion
  • William Alphonsus Nicholson – 19th Battalion and 18th Battalion
  • Cyril John Roche – 3.3.1917 – 17th Battalion Dernancourt Communal Cemetery Extension (Plot VI, Row B, Grave No. 6), France – Tribal Pages – ADFA

Power – 3 identified so far

  • Thomas James Power – (McCosker descendant) 13th Battalion
  • Thomas William Galvin Power – 42nd Battalion – KIA 1.9.1918 Peronne Communal Cemetery Extension (Plot V, Row F, Grave No. 23), France
  • Percival James Power – 15th Battalion

Byrne(s) – 1 identified so far

  • John Laurence Cantwell – 2nd Battalion – 1st Machine Gun Battalion – Killed in Action 15.4. 1918 Strazeele – buried Outtersteene Communal Cemetery Extension (Plot II, Row F, Grave No. 3), Bailleul, France – ADFA

Cyril Ross Adams Maternal Lines

Adams – none identified in Australia and research on possible American Adams relatives in WW1 has not yet been undertaken

Weatherstone – 3 identified so far

  • Charles Francis Jack Weatherstone – 25th Battalion & 9th Battalion –  died near Armentieres Merville Communal Cemetery, Merville, Dunkirk, Nord Pas de Calais, France – 28.4.1916
  • George Weatherstone – 41st AIF Battalion – Strand Ploegsteert, Wallonie, near Ypres, Belgium 2.6.1917
  • George Lang – 31st Battalion

Waters – 4 identified so far

Robinson – 6 identified so far

  • Clive Frederic Robinson Military Cross – Medical Officers – Australian Army Medical Corps
  • Alan Montie Robinson Military Cross – 6th Light Horse Regiment A Squadron & commissioned into the British Royal Field Artillery – Service Record – Gallipoli
  • Charles Edward / Edward Charles Robinson – 35th Battalion
  • Ernest Henry Walter Robinson – 16.2.1919 – 6th Light Horse & Australian Mounted Train – Australian Army Service Corps – Ismaila War Cemetery Suez Canal Egypt – ADFA entry
  • Jack Robinson – 8th Battalion – Ypres Menin Gate Memorial 20.9.1917
  • Joseph Robinson – 53rd Battalion & 56th Battalion – survived the ill-fated Fromelles battle  of July 1916

Joan Lois Adams nee Callcott Paternal Lines

Callcott – 2 identified so far

  • Charles Norman Callcott – 33rd Battalion
  • Ivo Errol Sexty Mentioned in Despatches – Veterinary Section 1 and Australian Army Veterinary Hospital – ADFA

Avard – may be several other Avard branches – 10 identified so far

  • Albert Avard – 19th Battalion
  • Allan Henry Avard – 35th Battalion – Died of disease 15 February 1917. Buried Bailleul Communal Cemetery Extension (Plot III, Row A, Grave 47), France
  • David Henry Avard – 19th Battalion & 20th Battalion – Killed in Action March 23 1917 – Villers Bretonneux
  • James Justin Avard – 7th Field Artillery Brigade
  • Phillip Charles Avard – 56th Battalion reinforcements after the ill-fated Fromelles battle
  • Roydon John Avard – 9th Field Company Engineers – ADFA
  • Thomas Henry/Henly Avard – 1st & 14th Light Horse Regiments
  • Harold Henry Payne Military Medal – 53rd Battalion and 34th Battalion – ADFAService Record
  • Frederick Ernest Payne – 18th Battalion and Australian Army Service Corps – ADFA
  • Albert Sydney Goodchild – 1st Light Horse Regiment and 1st Light Horse Field Ambulance A Squadron – ADFA – Gallipoli

Midson – 3 identified so far

  • Aubrey McLaren Midson – 33rd Battalion and 36th Battalion Machine Gun  Section
  • Charles Midson – 25th Battalion
  • Stanley Aubrey Bird – 18th Battalion

Small – 101 identified so far

  • Francis Neville Gordon Cummins – 34th Battalion B Company – ADFA
  • Eric Ernest Gregory Oakes – 18th Battalion and 3rd Battalion – ADFA
  • Arthur Wellesley Oakes  – 1st Light Horse Regiment – Killed in Action 7.8.1915 Popes Post Gallipoli commemorated Lone Pine Gallipoli – ADFA
  • Arthur Frederick Fitzhardinge – 36th Battalion – ADFA
  • Hilton James Fuller – 54th Battalion – ADFA
  • William Henry Hughes – 1st Pioneer Battalion – ADFA
  • Albert Ernest Hughes –  1st Pioneer Battalion – ADFA 
  • John Shea – 3rd Pioneer Battalion – Died on way to WW1 – buried at Karrakatta Cemetery Western Australia – ADFA
  • Herbert Hassall / Hasil Hughes – 1st Light Horse Regiment – ADFA Gallipoli
  • Gordon Dallinger/Dallenger Hughes – 20th Battalion -14.11.1916  Villers Bretonneux – ADFA
  • William Selwyn Small – 2nd Light Horse Regiment – ADFA
  • Keith Campbell Small – Howitzer Brigade 22 – Killed in Action 26.9.1917 at Polygon Wood Ypres Belgium – buried – Buttes New British Cemetery (Plot VI, Row B, Grave No. 12), Polygon Wood, Zonnebeke, Belgium – ADFA
  • Stuart Cecil J M Eastment – 42nd Battalion – Killed in Action 4.10.1917 Zonnebeke Belgium – Ypres Menin Gate – Panel 27 – ADFA
  • Reginald Lester Hough – 19th Battalion – ADFA
  • Percy Garland Cowper – 15th Battalion and 4th Machine Gun Battalion – ADFA
  • William Leafe Septimus Wicks – 19th Battalion – ADFA
  • Samuel Arthur James Gordon – Field Artillery Brigade 1 & 21st Howitzer Brigade – previously in the Royal Australian Navy – also served in WW2
  • John Bede Wicks – 3rd Battalion & AIF Canteens – ADFA
  • Bert Cowell – 1 Divisional Train – 1 to 4 Company Army Service Corps – 10th Field Artillery Brigade – ADFA
  • Sydney Robert Benson – 6th Light Horse Regiment and 1st Light Horse Regiment – ADFA
  • William Leslie Small – 15th Battalion – Killed in Action 9.8.1916 – commemorated Australian National Memorial, Villers-Bretonneux, France – ADFA
  • Frederick Norton / Naughton Neely – 18th Battalion – 2nd A M T Co – ADFA
  • Roy Harold Youdale – 3rd Divisional Train 24th Company Army Service Corps & Royal Flying Corps – ADFA
  • Stanley Robert / Robert Stanley Youdale – 3rd Divisional Train 24th Company Army Service Corps – ADFA
  • Alfred Clarence Youdale Military Cross with two Bars  – 7th Light Horse and Royal Flying Corps 2.12.1917 – Commemorated Arras Flying Services Memorial France – ADFA – Gallipoli
  • Eric Maitland Youdale – 1st Field Ambulance and Australian Army Pay Corps – ADFA
  • Robert Paul Ford /Hambly ?– 17th Battalion & Railway Companies – ADFA
  • Albert Spencer Gallard – 14th Light Horse Regiment – ADFA
  • Leslie Robert Gallard – Camel Corps and 4th Light Horse Regiment – ADFA
  • Silas Leslie Small – 34th Battalion ADFA
  • Eric Harold Goulding – 14th Light Horse Regiment – ADFA
  • Spencer Albert Small – 58th Battalion – ADFA
  • Harold Edward Small – 17th General Reinforcements – died of illness at Sierra Leone Hospital on 27.10.1918 – buried Freetown (King Tom) Cemetery (Row 2, Grave No. 197), West Africa – ADFA
  • Wilfred William Amos / Wilfred Harold Amos Small – Machine Gun Company 5 and 20th Battalion – ADFA
  • Norman Douglas Small – 1st Light Horse Regiment – 3rd Motor Transport Company – ADFA
  • Harold Milton Small – 35th Battalion and 3rd Battalion – ADFA
  • Charles Roy Small – 1st Australian General Hospital, 2nd Australian General Hospital and 1st Casualty Clearing Station – ADFA – 1, 2
  • Leo Cambourn – 19th Company, Australian Army Service Corps – ADFA
  • William John Small – 5th Battalion – Killed in Action Pozieres 25.7.1916 – Australian National Memorial, Villers-Bretonneux, France – ADFA
  • Ralph De Walden Satchell – 1st Light Horse Regiment – ADFA – 1, 2
  • Herbert Frank Satchell – 1st Light Horse Regiment – ADFA
  • Reginald Oswald Small – 14th Light Horse Regiment – ADFA
  • Frederick Gallard – 1st Pioneer Battalion – ADFA
  • Alfred Gallard – 13th Battalion – died of illness 13.11.1918 – ADFAburied Abbeville Communal Cemetery Extension (Plot V, Row C, Grave No. 33), France
  • Joseph Walter Gallard – 1st Field Company Engineers – ADFA
  • Bertrand George Jurd – 10th Field Artillery Brigade – ADFA
  • Thomas George Lovell – 1st Pioneer Battalion – ADFA
  • Roy Geoffrey Small – 19th Battalion – Killed in Action Bapaume 19.3.1917 buried Achiet-Le-Grand Communal Cemetery (Plot IV, Row B, Grave No. 9), France – ADFA
  • Grafton  Roy Small Military Medal – 9th Battalion – ADFA
  • Grantley Allen Small – Howitzer Brigade 117 and 4th Field Artillery Brigade – ADFA
  • Eric James Small – Field Artillery Brigade 1 and Australian Army Pay Corps – ADFA
  • Victor Earle Small – 26th Battalion and 2nd Motor Transport Company – ADFA
  • Eric Aubrey Small – 26th Battalion and Headquarters 1st D Train – ADFA
  • Frederick Tronton / Trouton Small – 3rd Field Company Engineers and 2nd Divisional Engineers – ADFA
  • Ernest Albert Taylor – 31st Battalion and 8 Trench Mortar – Killed in Action Fleurbaix 12.10.1916  – buried Cite Bonjean Military Cemetery (Plot III, Row A, Grave No. 35), Armentieres, France – ADFA
  • Oswald Percival Alderson – enlisted as Percy Alderson – Field Artillery Brigade 3 – Killed in Action 19 August 1915 – buried at Shell Green Cemetery (Plot I, Row B, Grave No. 7), Gallipoli, Turkey – ADFA
  • Reginald Saxon Alderson – enlisted as Reginald Alderson – 42nd Battalion – Killed in Action 4 October 1917 – Commemorated at Menin Gate Panel 27 ADFA
  • Nellie Clarice Richardson Allworth – Australian Army Nursing Service – 1st Australian General Hospital, 2nd Australian General Hospital, 3rd Australian General Hospital (Abbassia) , Indian Nursing Service – Freeman Thomas Hospital Bombay (St George’s Hospital Bombay – appendicitis)   –  ADFA Discovering ANZACS
  • Robert Arthur Best -19th Battalion –  ADFA
  • Arthur Herbert Byrnes – 3rd Machine Gun Company of 1st Machine Gun Battalion – Killed in Action 26 May 1918 – buried  Adelaide Cemeterry (Plot III, Row I, Grave 1), Villers-Bretonneux, France – ADFA
  • George Stanley Cummins – 35th Battalion – Killed in Action 20 January 1917 Armantieres – buried Cite Bonjean Military Cemetery (Plot III, Row D, Grave No. 6), Armentieres, France – ADFA
  • Richard Thomas Dargin Cummins – 35th Battalion –  ADFA
  • Alfred John HughesADFA – 301st (Mechanical Transport), 8th Company, Army Service Corps (17th Divisional Ammunition Park) and 2nd Field Ambulance – Gallipoli
  • Ernest  Keith Harris – 1st Field Ambulance – ADFA  – Gallipoli
  • Mervyn Milton Menyweather – 1st AIF Battalion – died 6 August 1915 – buried at sea – commemorated at Lone Pine Memorial Panel 15 – Gallipoli –  ADFA
  • Clifford Leigh Oakes – Australian Remount Unit 2, Squadron 5 –  ADFA
  • Roland Frank/ Francis Oakes – 11 Machine Gun Company and 11th Machine Gun Brigade – ADFA
  • Roy Manton Oakes – 5th Divisional Ammunition Column – ADFA – 1, 2
  • Henry George Schneider – 6th Broad Gauge Railway Operating Company – ADFA
  • Karl Arnold Schneider – 1st Battalion and 53rd Battalion –  ADFA
  • Walter Ludolph Schneider -3rd Battalion – Died of wounds 24 July 1916 Pozieres. Buried Warloy-Baillon Communal Cemetery Extension (Plot V, Row E, Grave No. 26), France-  ADFA 
  • Barton Harold Small – 11th Field Artillery Brigade – ADFA
  • Frederick Charles Wicks  Distinguished Conduct Medal – 1st Field Company Engineers – ADFA
  • George Sidney Thomas Wicks – 20th Battalion – Killed in Action 17 December 1915 – 3 days before the Gallipoli evacuation – Commemorated The Lone Pine Memorial (Panel 64), Gallipoli, Turkey – ADFA
  • Harold Wicks – 9th Battalion and 49th Battalion –  ADFA
  • Clarence Lyndon Small – 56th Battalion – ADFA
  • H M Patfield – Harry Manning Patfield – 2nd Battalion –  ADFADiscovering ANZACS
  • CW Ford  – Cecil Willoughby  Ford  – Australian Army Service Corps –  ADFA
  • Carl Cecil Aubrey Small Distinguished Conduct Medal – 53rd Battalion – ADFA
  • Harold Stirling Small -13th Battalion – ADFA
  • Hubert Bruce Small -1st Battalion –  ADFA
  • J Patfield – Joseph Patfield – 31st Battalion and 47th Battalion – ADFA –  Discovering ANZACS
  • LM Spies – Leslie Martin Spies  – enlisted 16th October 1918 and did not serve overseas –  Discovering ANZACS
  • CP Kelly – Cedric Percival Kelly –  33rd Battalion  – Discovering ANZACS
  • DS Small-  Davellan Siptimus / Dovellan Septimus Small – 20th Battalion and 56th Battalion  – ADFA
  • C G Small – Charles Gordon Small – Dentist – 2nd Australian General Hospital – ADFA
  • W F Oakes – William / Walter Flood Oakes – 13th Battalion and 30th Battalion – ADFA
  • K O’C Oakes – Kenrick O’Connell Oakes – 1st Light Horse Regiment and 10th Field Artillery Brigade  – ADFA
  • DSM Oakes – Dudley Sedgewick Manning Oakes enlisted as Segewick Mansfield  – 1st Field Company Engineers  – Gallipoli –  Discovering ANZACS!975 Film Trove ADFA
  • C G Johnson – Charles Grafton Johnson (Small – Patfield Branch not in Small Books) –  3rd Battalion – ADFA
  • AE Small – Alfred Edward Small – 13th Battalion and 10th Field Artillery Brigade – Killed in Action 22 December 1916 Flers France – buried A.I.F. Burial Ground (Plot I, Row C, Grave No. 23), Grass Lane, Flers, France – ADFA Gallipoli
  • AO Small – Allen Oakley Small – 2nd Battalion – ADFA
  • LE Small – Lloyd/Loyde Erllabert Small – 2nd Battalion – Killed in Action 24 July 1916 – Commemorated Australian National Memorial, Villers-Bretonneux, France – ADFA
  • WA Small – William Audley Small – 20th Battalion – ADFA
  • Harry Roy Smith – (Small Bradley Family) Killed in Action 27.4.1918 – 9th Battalion -buried Crouy British Cemetery (Plot I, Row E, Grave No. 23), Crouy-Sur-Somme, France  ADFA
  • Lancelot Roland Smith – (Small Bradley Family) 25th Battalion – ADFA
  • Ernest Edlegrave Small – (Small Bradley Family) Divisional Ammunition Column 5 & 5th Field Artillery Brigade – ADFA – 1, 2
  • The following are contained in a Fellowship of First Fleeters Nominal Roll  which includes  Small Parker descendants – not yet found in Small Family Tree
    • E P Johnson ??
    • E R Kelly ?
    • WA Small ? – Walter Andrew Small ? Warwick Andrew Small ? William A Small ? William Andrew Small ? or possibly a duplicated typo ?

Bradley – 16 identified so far

  • Alfred (Arthur) Harold Lawler – 18th AIF Battalion – Villers Bretonneux – 4.8.1916 – 18th Battalion
  • Robert Pidgeon – Wellington Regiment NZ 1st Battalion – ADANAC MILITARY CEMETERY, MIRAUMONT – 2.9.1918
  • George Walker – NZ – Auckland Mounted Rifles – Ramleh War Cemetery, Israel (CATERPILLAR VALLEY (NEW ZEALAND) MEMORIAL ??) – 15.11.1917
  • Oscar Ernest Stait – 54th Battalion & 53rd Battalion
  • Robert Furnifull Craigie – 33rd Battalion B Company
  • Eric Norman Hewitt – Divisional Ammunition Column 4 & 10th Field Artillery Column
  • James William Baker – 4th Battalion – 6.11.1916 – 4th Battalion – Heilly Station Cemetery, Mericourt-L’Abbe (Plot V, Row F, Grave No. 8), France
  • Herbert Thomas Baker – 13th Battalion
  • Ernest Joseph Baker – 13th Battalion
  • John Patrick Marsden – 1st Battalion
  • Bronson Berringer Chippendale Bulfin Hanslow – 19th Battalion and 1st Machine Gun Battalion
  • William Henry Dobbie – 8th Battalion and 3rd Machine Gun Battalion
  • Thomas Henry Lacey – 2nd Battalion & Australian Infantry Base Depot in England post Armistice
  • Herbert Vincent Berry – 8th Field Ambulance
  • James Hammond Easton – General Service Reinforcements – arrived overseas after Armistice
  • George Campbell Easton – 5th Machine Gun Battalion – 4.11.1918 – Northampton (Towcester Road) Cemetery (Plot 446, Row 3, Grave No. 17320), Northamptonshire

Joan Lois Adams nee Callcott Maternal Lines

Joy – 2 identified so far

  • Alfred Ernest Newland Joy – Dermatological Hospital & 11th Field Ambulance
  • Kenneth Charles Joy – (Joy Newlands Hicks McKenzie families) Royal Australian Navy – HMAS Tingira, the Naval Training Ship & HMAS Sydney

Newlands – 14 identified so far

  • Alexander Newlands OBE – 2nd Divisional Train – Army Service Corps 20, Headquarters & 14th Company Australian Service Corps
  • Clarence Newlands – Machine Gun Company 12
  • Edgar Sidney Newlands – 6th Light Horse
  • Robert Bruce Newlands – 3rd Battalion – Australian Light Trench Mortar – 3rd Battalion, 20th Battalion  Ypres – commemorated at Menin Gate North Side Bay 31 Stone L Stone D- ADFA entry 
  • Victor Pooler Newlands – 2nd Battalion
  • Leslie Joshua Newlands Fitch – Royal Navy & RAF – 1, 2
  • John Newlands Wark – 117th Howitzer Brigade &  2nd Division Ammunition Column
  • Keith Newlands Wark Distinguished Cross Medal – 2nd Battalion, 54th Battalion and 56th Battalion
  • Blair Anderson Wark Victoria Cross – 30th Battalion & 32nd Battalion
  • Alexander Wark – 56th Battalion
  • Kenneth Stewart Wark – 1st Field Artillery Brigade
  • Leslie Barney Berckelman – Engineering Field Company & Australian Corps Signal Company
  • Wallace Cameron Aird – 10th Field Artillery Brigade
  • Henry John Townsend Military Medal –  13th Battalion

Hicks – 16 identified so far

  • George Hicks – 5th Light Horse Regiment Gallipoli
  • Henry Thomas Hicks – 34th Battalion
  • Harold Milton Fredericks – 33rd Battalion
  • William James Hicks – Chaplains Corp – with 2nd Tunnellers Company, 30th Battalion, 8th Infantry Brigade
  • Richard John Hicks – 1st Battalion F Company – only served at Egypt & Gallipoli (at April 25th 1915 Landing)
  • William Arthur Woodford – died 9.9.1916  at Armidale Military Camp before embarking overseas
  • Charles Henry McEwan – 16th Battalion & 4th Pioneer Battalion
  • William Spowart – 26th Battalion
  • William T Collings – 7th Light Horse Regiment and 2nd Battalion Gallipoli
  • Lyle (Lyell) Cameron Hicks – 25th Battalion
  • Hamilton Leslie Hicks enlisted as Leslie Hicks – 15th Battalion
  • Thomas Henry Hicks – 26th Battalion
  • Robert James Herbert – 17th Battalion and 2nd Machine Gun Battalion
  • Hicks Family In-laws & Connections
  • Edward Peter Murphy – 20.7.1916 – 55th Battalion Fromelles – Rue-Petillon Military Cemetery, Fleurbaix, Bethune, Nord Pas de Calais, France
  • Caleb James Wah Shang – Distinguished Conduct Medal with Bar, Military Medal (awarded for Villers Bretonneux 1918) – 52nd Battalion and 45th Battalion
  • Sidney Wah/Waugh Shang – 12th Battalion

Howe Family – 7 identified so far

  • Herbert George Stead Mentioned in Despatches – Australian Stationary Hospital 2 and Australian Flying Corps
  • Frank Arthur Stead – 32nd Battalion D Company and 14th Artillery Brigade
  • George Albert Herbert – 18th Battalion – killed in action 5.10.1917 – buried Longuenesse (St. Omer) Souvenir Cemetery (Plot IV, Row E, Grave No. 14), France
  • Clarence Leslie Herbert – 3rd Battalion
  • Francis Richard Herbert – 3rd Battalion – Died of Wounds 23.8.1918 – Heath Cemetery (Morcourt Com. Cem. Ext. Memorial I), Harbonnieres, France
  • Howe Family Connections
  • GT Gordon Thomas Hoswell – 2nd Battalion – FFF nominal roll – ADFA
  • WY William Young Hoswell – 17th Battalion and 33rd Battalion – Killed in Action 7 June 1917 Messines, Belgium – buried Toronto Avenue Cemetery (Row A, Grave No. 21), Warneton, Belgium – FFF nominal roll – ADFA

McKenzie – 13 identified so far

  • Archibald Hugh Sheather – 41st Battalion – Killed in Action 12 August 1918 buried Heath Cemetery Harbonnieres near Amiens & Villers Bretonneux, Picardie – ADFA
  • Edward Henry / John Sheather – 52nd Battalion & 49th Battalion – Died of disease 20 October 1918 – buried Villers-Bretonneux Military Cemetery (Plot XVII, Row AA, Grave No. 9), Fouilloy, France – ADFA
  • William Alexander McDonell – 7th Light Horse Regiment Imperial Camel Corps
  • John George Finley/Findlay McDonell – 14th Field Company Engineers
  • John Hugh McKenzie – 20th Battalion
  • Leslie Thomas Markham Adams – 19th Battalion & 13th Battalion
  • Charles Kenneth McKenzie –  served in Royal Horse and Royal Field Artillery in Egypt in 1917 – 1918  in WW1
  • Dr William Keith Inglis – Medical Officers – Australian Army Medical Corps Reinforcements
  • Robert Clive Inglis – 5th Field Artillery Brigade
  • William Angus Nicolson – 14th Light Horse Regiment & 12th Light Horse Regiment
  • Dr James Stewart – Medical Officers – Australian Army Medical Corps Reinforcements
  • Samuel Pendleton Stewart – ANMEF – PNG – died of illness at Wagga
  • Duncan Thomas Warren – served as a Refrigeration Engineer in the Merchant Navy on the Clan McGillivray, – served on one Transport Trip to Egypt in WW1


Family of David John Christian

John Godfrey Tiearney known as Christian Paternal Lines

Tiearney – 2 identified so far

  • Thomas Aron Tiearney – died of Belladonna poisoning 8.6.1915 – German South West Africa  – Kalahari Rifles
  • Herbert Leslie Tiearney – Los Angeles USA WW1 Draft Card : 1918 – 1919 exists

Hibbs – 14 identified so far – 7 died : 50% Fatality rate

  • Albert James Hibbs Edmonds – 35th AIF Battalion – Bethleem Farm – 29.7.1917
  • William John Tighe – 18th Battalion –  Pozieres 1916 – Villers-Bretonneux Memorial, Villers-Bretonneux, Picardie, France – 5.8.1916
  • Frederick Tighe – 18th Battalion and 3rd Battalion – enlisted as Fred Tighe
  • Thomas Desmond Charles Woods –  42nd AIF Battalion – Ypres – Menin Gate – died 4.10.1917
  • Norbert Joseph Byrnes –  47th AIF Battalion – Ypres – Menin Gate – died 9.8.1917
  • Herbert Augustine Kelly –  20th Battalion AIF – Ypres – Menin Gate – died 20.9.1917
  • Percy David Cole – 19th Battalion
  • Ernest James Byrnes – 41st Battalion
  • Charles Lindsay Norman – 1st Australian Machine Gun Company – Ypres – Menin Gate – died  26.09.1917
  • William Albert Davies – Army Medical Corps and 13th Field Ambulance
  • George William Carr – 2nd AIF Battalion – 23.7.1916 Pozieres – Villers-Bretonneux Memorial, Villers-Bretonneux, Picardie, France
  • Lesley Harold Carr – 8th Field Ambulance and 2nd Australian General Hospital
  • Arthur James Byrnes – 13th Battalion and 19th Battalion
  • Richard Percy Byrnes – Field Artillery Brigade & 3rd Divisional Ammunition Column

Crumpton – 3 identified so far

  • George William Victor Rorke – 24th Battalion and 2nd Australian Mechanical/Motor Transport  Company
  • William Abner Starkey – 20th Battalion and 5th Pioneer Battalion
  • James Alexander Starkey – 1st Battalion

John Godfrey Tiearney known as Christian Maternal Lines

Smith – 2 identified so far

  • William Stocktal Smith – Army Medical Corps & 8th Field Ambulance
  • Russell Alexander Smith – MED26.65.2R.SPEC.2 and 4th Field Ambulance

Eunice Adele Christian nee Paternal Lines

Green – 14 identified so far

  • Joseph William Costin – 9th AIF Battalion – Killed in Action 25-28 April 1915 – Lone Pine Gallipoli – ANZAC Landing April 1915 – Machine Gun
  • Clarence Henry “Harry” Green – 2nd Field Company of the New Zealand engineers served at Gallipoli and on the Western Front. He was awarded the Military Medal (9 Dec 1916 for bravery in the field, opening the wells at Flers, Somme, under continuous shell fire) and killed Ploegstreet 26.7.1917. Buried at Trois Arbres Cemetery near Steenwerck, France, Plot I.V.15
  • Thomas Francis  Henry  Green –  NZ Expeditionary Forces Canterbury Regiment – Lone Pine Gallipoli – 30 May 1915
  • Sydney Frank Loughlin Military Medal –  2nd Field Artillery Brigade – Ypres – The Huts Cemetery, Ypres, Flanders, Belgium – 17.10.1917. It was said that he had joined the Navy – (viz Naval Reservists and ex – seamen) whilst still in his teens and was on board H.M.A.S. Sydney when she sank the Emden in WW1.   He had served as S F Loughlan in the Navy as an Able Seaman in No.3 Company in the ANMEF Rabaul campaign of 1914 – 1915. He was said to have then transferred to the Army – note the term of service in the ANMEF was limited and many then re-enlisted and served in Europe.
  • Victor Wentworth Robins – 2nd AIF Battalion – Picardie – Hermies Hill British Cemetery, Hermies, Picardie – 9.4.1917
  • Victor William Caiger – 3rd Battalion and 1st Machine Gun Battalion
  • Henry Green – Field Artillery Brigade 7 – ADFA
  • Francis Victor Green – 36th Heavy Artillery Brigade – ADFA
  • Norman Victor Reid – 2nd Australian General Hospital and No.1 Casualty Clearing Station
  • Albert Stanley Reid – 17th Battalion
  • Cecil Victor Willmott – 3rd Field Company Engineers and 8th Field Company Engineers
  • Lesley Frank Wilmott – 4th Field Company Engineers
  • Bernard Noel Miller – 4th Battalion
  • Leo Clive Miller – 18th Battalion A Company
  • James John Green – 1st Battalion & 53rd Battalion – ADFA
  • possibly Thomas R Chapman – Field Butchery and Bakery 

Bates – 8 identified so far

  • Albert Bates – 55th AIF Battalion – Picardie – Killed in Action, 02-09-1918 in France, buried 1918 in Heilly Station, Mericourt-L’Abbe, France.
  • Leonard Lynn Sawyer – 17th Battalion
  • Arthur Lynn Sawyer – 3rd Battalion
  • Ralph Lyn Sawyer – Infantry Brigade 4, Field Ambulance 5 and 7th Field Ambulance
  • Reginald William Thomas Langford – 2nd Australian General Hospital and 15th Field Ambulance
  • John Harold Roderique – New Zealand –  Otago Infantry BattalionD Company
  • Stanley Roderique – New Zealand Territorial Military Forces – he may not have been deployed overseas ? C County C.1. & B Company of 37th ?
  • Maurice Roderique – 8 Southland Regiment of 1 Otago Infantry Battalion  – ??

Oliver – Johnson – 15 identified so far

  • Edward Allen Fountain – 2nd AIF Battalion – KIA 9.4.1917 – Villers-Bretonneux Memorial, Villers-Bretonneux, Picardie, France
  • Raymond George Fountain –  18th AIF  Battalion – Perth Cemetery (China Wall), Ypres, Flanders, Belgium – Killed in Action 9.10.1917
  • Frederick Keith Johnson – Divisional Ammunition Column 5 – Died at sea off Sierra Leone 11.12.1916 onboard troopship HMAT Benalla during WW1 – commemorated at Hollybrook Memorial, Southampton, England – ADFA entries –12
  • Keith Moore Whiting Mentioned in Despatches  – Australian Army Medical Corps
  • Cedric William Whiting Military Cross – 3rd Australian Casualty Clearing Station
  • Charles Grosvenor Kelsey – 17th Battalion
  • Cyril George Robert Gray – 17th Battalion and 55th Battalion
  • Kenneth Harold Gray – 17th Battalion, 55th Battalion and Australian Employment Company
  • Bruce Duffus Costin, (son of John D Coslin and Adele Blanche Yeend) b. 29-06-1889 in Burwood, d. 25-10-1914 at Ypres Armentieres in WW1: Lieutenant T/Captain Regiment: Prince of Wales’s Own (West Yorkshire Regiment). Buried BOULOGNE EASTERN CEMETERYI. A. 1.
  • Lloyd Charles Johnson – Field Artillery Brigade 1 and 3rd Field Artillery Brigade
  • Roy Willoughby Johnson – 2nd Battalion and 45th Battalion
  • John Charles Holding –  20th Battalion – Killed in Action 20 September 1917 –  – Ypres, Belgium – Menin Gate Panel 23
  • Rowe Clyde Dent – Medical Officers and 14th Australian General Hospital
  • Alan Oatley – Howitzer Brigade 116 and 2nd Field Artillery Brigade
  • Geoffrey Oatley – Howitzer Brigade 116 and 2nd Field Artillery Brigade

Gilbert – 1 identified so far

  • possibly Henry Gilbert – 20th Battalion

Eunice Adele Christian nee Maternal Lines

Pead – Dwyer – 3 identified so far

  • Arthur Robert Pead – 16th Infantry Battalion and 34th Battalion
  • John Arthur Pead – 1st Battalion
  • Ronald Hamilton Pead – 35th Battalion

Whitelaw – 3 identified so far

  • Adrian Croese –  35th Battalion – 11.3.1917 Armentieres – Bonjean Military Cemetery (Plot V, Row A, Grave No. 35), Armentieres, France – ADFA entry
  • Thomas Croese – 34th Battalion
  • Jack Alister Whitelaw –  34th Battalion Belgium 4.10.1917 – Ypres commemorated at Menin Gate Memorial – ADFA entry
  • note there was also a John Whitelaw of Maitland who was born in Newcastle in the early 1870’s to a Mrs M Whitelaw – who was a Sapper who served in the Tunnelling Companies – so far I cannot find a connection for him to our Whitelaw family – however there was another unrelated Whitelaw family in the Hunter Valley around that time


Understanding the Divisions – Brigades – Battalions – Units of the 1st AIF in WW1 in which our family members served – and their battle honours :

1st Division Memorial is at Pozieres

  • 1st Brigade – 1st, 2nd, 3rd & 4th Battalions with 1st Australian Machine Gun Company & 1st Australian Trench Mortar Battery
  • 1st Battalion 
    • Cyril Bernard Barden MID (Mentioned in Despatches) – (Barden McCosker Tulloch Power Byrne Families) – Gallipoli
    • William Pollock Hewitt (Tulloch Family)
    • John Patrick Marsden (Bradley Family) 
    • Mervyn Milton Menyweather -(Small Family) – died 6 August 1915 – buried at sea – commemorated at Lone Pine Memorial Panel 15 – Gallipoli –  ADFA
    • Karl Arnold Schneider (Small Family) – Gallipoli
    • Hubert Bruce Small 
    • Richard John Hicks – Gallipoli
    • James Alexander Starkey (Crumpton Family) – Gallipoli – ADFA
    • James John Green 
    • John Arthur Pead
  • 2nd Battalion
    • John Laurence Cantwell (KAC’s Byrne/Byrnes Family) – Killed in Action 15.4. 1918 Strazeele – buried Outtersteene Communal Cemetery Extension (Plot II, Row F, Grave No. 3), Bailleul, France – Gallipoli
    • Thomas Henry Lacey (Bradley Family)
    • Victor Pooler Newlands
    • Keith Newlands Wark (Newlands Family) Distinguished Cross Medal (Gsllipoli ?)
    • H M Patfield – Harry Manning Patfield (Small Family) – Gallipoli 
    • AO Small – Allen Oakley Small
    • LE Small – Lloyd/Loyde Erllabert Small – Killed in Action 24 July 1916 – Commemorated Australian National Memorial, Villers-Bretonneux, France – ADFA – Gallipoli
    • William T Collings (Hicks Family) – Gallipoli
    • Gordon Thomas Hoswell – Ellam-Herbert Family Connection – ADFA 
    • George William Carr (Hibbs Family) – 2 to 3.7.1916 Pozieres – Villers-Bretonneux Memorial, Villers-Bretonneux, Picardie, France – Gallipoli
    • Victor Wentworth Robins (Green Family) – 2nd AIF Battalion – Picardie – Hermies Hill British Cemetery, Hermies, Picardie – 9.4.1917
    • Edward Allen Fountain (Fountain Family) – KIA 9.4.1917 – Villers-Bretonneux Memorial, Villers-Bretonneux, Picardie, France
    • Roy Willoughby Johnson – Gallipoli
  • 3rd Battalion
    • Eric Ernest Gregory Oakes (Small Family)
    • John Bede Wicks (Small Family) – Gallipoli
    • Harold Milton Small – ADFA 
    • Robert Bruce Newlands – Killed in Action  2.10.1917 Ypres – commemorated at Menin Gate North Side Bay 31 Stone L Stone D- ADFA entry 
    • Walter Ludolph Schneider (Small Family)  – Died of wounds 24 July 1916 Pozieres. Buried Warloy-Baillon Communal Cemetery Extension (Plot V, Row E, Grave No. 26), France-  ADFA 
    • C G Johnson – Charles Grafton Johnson (Small – Patfield Branch not in Small Books)
    • Clarence Leslie Herbert (Howe – Ellam – Herbert Families)
    • Francis Richard Herbert (Howe – Ellam – Herbert Families) – 3rd Battalion – Died of Wounds 23.8.1918 – Heath Cemetery (Morcourt Com. Cem. Ext. Memorial I), Harbonnieres, France
    • Frederick Tighe (Hibbs Family)
    • Victor William Caiger (Green Family) – Gallipoli 
    • Arthur Lynn Sawyer (Bates Family)
  • 4th Battalion
    • James William Baker (Bradley Family) – 6.11.1916 – 4th Battalion – Heilly Station Cemetery, Mericourt-L’Abbe (Plot V, Row F, Grave No. 8), France
    • Bernard Noel Miller (Green Family) – Gallipoli 
  • 1st Machine Gun Battalion
  • 2nd Brigade – 5th Battalion, 6th Battalion, 7th Battalion & 8th Battalion with 2nd Field Artillery Brigade – 4th, 5th & 6th Field Artillery Batteries & 2nd Brigade Ammunition Column
  • 5th Battalion
    • William John Small – Killed in Action Pozieres 25.7.1916 – Australian National Memorial, Villers-Bretonneux, France – ADFA 
  • 8th Battalion
    • Jack Robinson – Ypres Menin Gate Memorial 20.9.1917
    • William Henry Dobbie (Bradley Familly)
  • 2nd Field Artillery Brigade
    • Stanley McCosker
    • Sydney Frank Loughlin (Green Family)–  Ypres – The Huts Cemetery, Ypres, Flanders, Belgium – 17.10.1917 – he had joined the Navy whilst still in his teens and was on board H.M.A.S. Sydney when she sank the Emden in WW1.  He transferred to the Army and was awarded the Military Medal in France.
    • Alan Oatley (Johnson Family)
    • Geoffrey Oatley (Johnson Family)
  • 3rd Brigade – 9th, 10th, 11th & 12th Battalions
  • 9th Battalion
  • 12th Battalion
    • Sidney Wah/Waugh Shang – Hicks Family Connection
  • 1st Division Artillery
  • 1st Field Artillery Brigade
    • Samuel Arthur James Gordon (Small Family)
    • Eric James Small
    • Kenneth Stewart Wark (Newlands Family)
    • Lloyd Charles Johnson
  • 3rd Field Artillery Brigade
    • Oswald Percival Alderson – enlisted as Percy Alderson(Small Family) Field Artillery Brigade 3 – Killed in Action 19 August 1915 – buried at Shell Green Cemetery (Plot I, Row B, Grave No. 7), Gallipoli, Turkey – ADFA
    • Lloyd Charles Johnson
  • 21st Howitzer Brigade
    • Samuel Arthur James Gordon (Small Family)
    • 116th Field Artiller (Howitzer) Battery
      • Alan Oatley (Johnson Family)
      • Geoffrey Oatley (Johnson Family)
  • 1 Divisional Train – 1 to 4 Company Army Service Corps Bert Cowell (Small Family)
    • Bert Cowell (Small Family)
    • Eric Aubrey Small
  • 301st (Mechanical Transport), 8th Company, Army Service Corps (17th Divisional Ammunition Park)
    • Alfred John Hughes (Small Family)ADFA
  • 1st Pioneer Battalion
    • William Henry Hughes (Small Family)
    • Albert Ernest Hughes (Small Family)
    • Frederick Gallard (Small Family)
    • Thomas George Lovell (Small Family)
  • 1st Field Company Engineers
    • Joseph Walter Gallard (Small Family)
    • Frederick Charles Wicks  Distinguished Conduct Medal (Small Family) – ADFA
    • DSM Oakes – Dudley Sedgewick Manning Oakes (Small Family) Gallipoli
  • 3rd Field Company Engineers
    • Frederick Tronton / Trouton Small Gallipoli
  • 1st Field Ambulance
    • Eric Maitland Youdale (Small Family) Gallipoli
    • Ernest  Keith Harris (Small Family) Gallipoli
  • 2nd Field Ambulance
    • Alfred John Hughes (Small Family)ADFA

 


2nd Division – Memorial is at Bapaume-Peronne Mont St Quentin (note original memorial was removed by German military)

  • 5th Brigade – 17th, 18th, 19th & 20th Battalions, 5th Field Ambulance
  • 17th Battalion
    • Cyril John Roche (McCosker Family)
    • Robert Paul Ford (Small Family)
    • Robert James Herbert (Hicks Family and Ellam – Herbert Family)
    • WY William Young Hoswell (Howe Family connection) – Killed in Action 7 June 1917 Messines, Belgium – buried Toronto Avenue Cemetery (Row A, Grave No. 21), Warneton, Belgium – FFF nominal roll – ADFA
    • Albert Stanley Reid (Green Family)
    • Leonard Lynn Sawyer (Bates Family) – Gallipoli
    • Charles Grosvenor Kelsey (Johnson Family)
    • Cyril George Robert Gray (Johnson Family)
    • Kenneth Harold Gray (Johnson Family) – ADFA
  • 18th Battalion
    • William Alphonsus Nicholson (McCosker Family)
    • Stanley Aubrey Bird
    • Eric Ernest Gregory Oakes (Cyril Ross Adams’ Byrne/Byrnes Family)
    • Frederick Norton / Naughton Neely (Small Family)
    • Alfred (Arthur) Harold Lawler (Bradley Family) – Villers Bretonneux – 4.8.1916
    • Frederick Ernest Payne (Avard Family)
    • George Albert Herbert – (Howe and Ellam Herbert Families) – killed in action 5.10.1917 – buried Longuenesse (St. Omer) Souvenir Cemetery (Plot IV, Row E, Grave No. 14), France
    • William John Tighe (Hibbs Family) – Pozieres 1916 – Villers-Bretonneux Memorial, Villers-Bretonneux, Picardie, France – 5.8.1916
    • Frederick Tighe (Hibbs Family) – enlisted as Fred Tighe
    • Leo Clive Miller (Green Family) – Gallipoli
    • Raymond George Fountain (Johnson Family)– Perth Cemetery (China Wall), Ypres, Flanders, Belgium – Killed in Action 9.10.1917 – Gallipoli
  • 19th Battalion
    • Richard Alfred Gladstone Barden
    • William Alphonsus Nicholson (McCosker Family)
    • Albert Avard
    • David Henry Avard – Killed in Action March 23 1917 – Villers Bretonneux
    • Reginald Lester Hough (Small Family)
    • William Leafe Septimus Wicks (Small Family)
    • Roy Geoffrey Small – Killed in Action Bapaume 19.3.1917 buried Achiet-Le-Grand Communal Cemetery (Plot IV, Row B, Grave No. 9), France – ADFA
    • Bronson Berringer Chippendale Bulfin Hanslow (Bradley Family) – Galllipoli
    • Robert Arthur Best  (Small Family)-  ADFA
    • Leslie Thomas Markham Adams (McKenzie Family)
    • Percy David Cole – (Hibbs Family)
    • Arthur James Byrnes (Hibbs Family)
  • 20th Battalion
  • 5th Field Ambulance
    • Ralph Lyn Sawyer (Bates Family)
  • 6th Brigade – 21st, 22nd, 23rd and 24th Battalions
  • 24th Battalion
    • George William Victor Rorke (Crumpton Family)
  • 7th Brigade – 25th, 26th, 27th & 28th Battalions, 7th Field Ambulance
  • 25th Battalion
    • Charles Francis Jack Weatherstone – died near Armentieres Merville Communal Cemetery, Merville, Dunkirk, Nord Pas de Calais, France – 28.4.1916
    • Angus Charles “Tommy” Amos (Waters Family)
    • Charles Midson – Gallipoli
    • Lancelot Roland Smith – (Small Bradley Family)
    • Lyle (Lyell) Cameron Hicks
  • 26th Battalion
  • 7th Field Ambulance
    • Ralph Lyn Sawyer (Bates Family)
  • 2nd Pioneer Battalion
    • Bernard Henry McCosker
    • James Clement McCosker
  • 2nd Machine Gun Battalion
    • Robert James Herbert (Hicks Family and Ellam – Herbert Family)
  • 2nd Divisional Engineers of Royal Australian Engineers – 2nd Divisional Signals Company
    • Bernard Henry McCosker
    • Frederick Tronton / Trouton Small
  • Field Engineers – 5th, 6th and 7th Field Companies Engineers
  • 7th Field Company Engineers
    • James William Barden
    • Cecil Victor Willmott (Green Family)
  • 2nd Division Ammunition Column
    • John Newlands Wark (Newlands Family)
  • 4th Field Artillery Brigade
  • 22nd Field Artillery (Howitzer ) Brigade
    • Keith Campbell Small – Killed in Action 26.9.1917 at Polygon Wood Ypres Belgium – buried – Buttes New British Cemetery (Plot VI, Row B, Grave No. 12), Polygon Wood, Zonnebeke, Belgium – ADFA
  • 22nd Division Field Artillery Brigade  – 117th Field (Howitzer) Artillery Brigade
  • 117th Field Howitzer Artillery Brigade
    • Grantley Allen Small
    • John Newlands Wark (Newlands Family)
  • 2nd Divisional Train – Army Service Corps 20, Headquarters
    • Alexander Newlands OBE
  • 2nd Mechanical Transport Company
    • Frederick Norton / Naughton Neely (Small Family)
    • Victor Earle Small
    • George William Victor Rorke (Crumpton Family)
  • 5th Field Artillery Brigade
    • Robert Clive Inglis (McKenzie Family)
    • 5th Field Artillery Brigade HQ 6 September 1915 – past November 1918
    • 13th Field Artillery Battery
    • 14th Field Artillery Battery
    • 15th Field Artillery Battery
    • 105th Field Artillery (Howitzer) Battery
    • 5th Brigade Ammunition Column

 


3rd Division – Memorial is at Sailly-le-Sec near Heilly – Ancre

  • 9th Brigade – 33rd, 34th, 35th (Newcastle’s Own) & 36th Battalions with 3rd Machine Battalion, 9th Machine Gun Company, 9th Light Trench Mortar Company,
  • 33rd Battalion
    • William Hartley (Barden Family) 
    • Bernard Hector McCosker  – KIA 15.7.1917
    • Clarence Sylvester McCosker
    • Charles Norman Callcott
    • Aubrey McLaren Midson
    • Robert Furnifull Craigie (Bradley Family)
    • CP Kelly – Cedric Percival Kelly (Small Family)
    • Harold Milton Fredericks (Hicks Family)
    • WY William Young Hoswell (Howe Family connection) – Killed in Action 7 June 1917 Messines, Belgium – buried Toronto Avenue Cemetery (Row A, Grave No. 21), Warneton, Belgium – FFF nominal roll – ADFA
  • 34th Battalion
    • Louis Alphonsus McCosker
    • Patrick John Kelly (McCosker Family)
    • Francis Neville Gordon Cummins (Small Family)
    • Silas Leslie Small (Small Family)
    • Harold Henry Payne Military Medal (Avard Family)
    • Henry Thomas Hicks
    • Arthur Robert Pead
    • Thomas Croese (Whitelaw Family)
    • Jack Alister Whitelaw –  34th Battalion Belgium 4.10.1917 – Ypres commemorated at Menin Gate Memorial – ADFA entry
  • 35th Battalion
    • Richard Edward Boyle (Tulloch Family)
    • Louis Alphonsus McCosker
    • Charles Edward / Edward Charles Robinson
    • Allan Henry Avard – Died of disease 15 February 1917. Buried Bailleul Communal Cemetery Extension (Plot III, Row A, Grave 47), France
    • Harold Milton Small
    • George Stanley Cummins (Small Family)- Killed in Action 20 January 1917 Armantieres – buried Cite Bonjean Military Cemetery (Plot III, Row D, Grave No. 6), Armentieres, France – ADFA
    • Albert James Hibbs Edmonds (Hibbs Family)– 35th AIF Battalion – Bethleem Farm – 29.7.1917
    • Ronald Hamilton Pead
    • Adrian Croese –  (Whitelaw Family) – 11.3.1917 Armentieres – Bonjean Military Cemetery (Plot V, Row A, Grave No. 35), Armentieres, France – ADFA entry
  • 36th Battalion
    • Albert Levi Sidney Barden
    • Harry Barden
    • Arthur Frederick Fitzhardinge (Small Family)
    • Machine Gun Section
      • Aubrey McLaren Midson
    • 9th Machine Gun
  • 3rd Machine Gun Battalion
  • 11th Brigade – 41st Battalion, 42nd Battalion, 43rd Battalion, 44th Battalion & 11th Machine Gun Company, 11th Field Ambulance
  • 41st Battalion 
    • George Weatherstone – Strand Ploegsteert, Wallonie, near Ypres, Belgium 2.6.1917
    • Archibald Hugh Sheather (McKenzie Family) –  Heath Cemetery Harbonnieres near Amiens & Villers Bretonneux, Picardie
    • Ernest James Byrnes (Hibbs Family)
  • 42nd Battalion
    • Ernest Owen McCosker
    • Thomas William Galvin Power – KIA 1.9.1918 Peronne Communal Cemetery Extension (Plot V, Row F, Grave No. 23), France
    • Stuart Cecil Eastment (Small Family)  – Killed in Action 4.10.1917 Zonnebeke Belgium – Ypres Menin Gate – Panel 27 – ADFA
    • Reginald Saxon Alderson – enlisted as Reginald Alderson – (Small Family) – Killed in Action 4 October 1917 – Commemorated at Menin Gate Panel 27 ADFA
    • Thomas Desmond Charles Woods (Hibbs Family) –  42nd AIF Battalion – Ypres – Menin Gate – died 4.10.1917
  • 11th Field Ambulance
    • Alfred Ernest Newland Joy
  • 11th Machine Gun
  • 3rd Pioneer Battalion
    • John Shea (Small Family)  – Died on way to WW1 – buried at Karrakatta Cemetery Western Australia – ADFA
  • 3rd Machine Gun Battalion
  • 7th Field Artillery Brigade – 25th, 26th & 27th Field Artillery Batteries with 107th Field Artillery Howitzer Battery & 7th Brigade Ammunition Column
    • James Justin Avard
    • Henry Green
  • 9th Field Company Engineers
    • Roydon John Avard
  • 3rd Divisional Ammunition Column
    • Richard Percy Byrnes (Hibbs Family)
  • 3rd Divisional Train 24th Company Army Service Corps
    • Roy Harold Youdale (Small Family)
    • Stanley Robert / Robert Stanley Youdale (Small Family)
  • 3rd Motor/Mechanical Transport Company
    • Norman Douglas Small
  • 14th Light Horse Regiment

4th Division – Memorial is at Bellenglise near Vandancourt on the Hindenburg Line

5th Division – Memorial is at Butte, Polygon Wood Belgium

  • 8th Brigade – 29th, 30th, 31st & 32nd Battalions & 8th Machine Gun Company, 8th Field Company Engineers – also 8th Field Ambulance and 8 Trench Mortar
  • 30th Battalion
    • Roy Younie Tulloch
    • Blair Anderson Wark Victoria Cross (Newlands Family)
    • W F Oakes – William / Walter Flood Oakes (Small Family)
    • William James Hicks
  • 31st Battalion
    • Walter Thomas Boyle (Tulloch Family)
    • George Lang (Weatherstone Family)
    • Ernest Albert Taylor (Small Family) – Killed in Action Fleurbaix 12.10.1916  – buried Cite Bonjean Military Cemetery (Plot III, Row A, Grave No. 35), Armentieres, France – ADFA
    • J Patfield – Joseph Patfield (Small Family)
  • 32nd Battalion
    • Blair Anderson Wark Victoria Cross (Newlands Family)
    • Frank Arthur Stead (Howe Family)
  • 8th Machine Gun Company
    • Roy Younie Tulloch
  • 8 Trench Mortar
    • Ernest Albert Taylor (Small Family) – Killed in Action Fleurbaix 12.10.1916  – buried Cite Bonjean Military Cemetery (Plot III, Row A, Grave No. 35), Armentieres, France – ADFA
  • 8th Field Company Engineers
    • Cecil Victor Willmott (Green Family)
  • 8th Field Ambulance
  • 14th Brigade – 53rd Battalion, 54th Battalion, 55th Battalion and 56th Battalion with 14th Australian Machine Gun Company and 14th Australian Trench Mortar Battery
    • Harold Henry Payne Military Medal (Avard Family)
  • 53rd Battalion
    •  Joseph Robinson – 53rd Battalion & 56th Battalion – survived the ill-fated Fromelles battle  of July 1916
    • Oscar Ernest Stait (Bradley Family)
    • Karl Arnold Schneider (Small Family) – note was ill in hospital during ill-fated Fromelles battle of July 1916.
    • Carl Cecil Aubrey Small Distinguished Conduct Medal
    • James John Green 
  • 54th Battalion
    • Joseph Robinson – 53rd Battalion & 56th Battalion – survived the ill-fated Fromelles battle  of July 1916
    • Hilton James Fuller (Small Family)
    • Oscar Ernest Stait (Bradley Family)
    • Keith Newlands Wark Distinguished Cross Medal (Newlands Family)
  • 55th Battalion
    • Edward Peter Murphy (Hicks Family Connection)
    • Albert Bates – Picardie – Killed in Action, 02-09-1918 in France, buried 1918 in Heilly Station, Mericourt-L’Abbe, France.
    • Cyril George Robert Gray (Johnson Family) – wounded at Fromelles
    • Kenneth Harold Gray (Johnson Family) 
  • 56th Battalion
  • 15th Brigade – 57th Battalion, 58th Battalion, 59th Battalion, 60th Battalion, 15th Field Ambulance
  • 58th Battalion
    • Spencer Albert Small
  • 15th Field Ambulance
    • Reginald William Thomas Langford (Bates Family)
  • Somme, 1916, ’18
  • Pozières
  • Bullecourt
  • Messines, 1917
  • Ypres, 1917
  • Menin Road
  • Polygon Wood
  • Passchendaele
  • Arras, 1918
  • Ancre, 1918
  • Hamel
  • Amiens
  • Albert, 1918
  • Hindenburg Line
  • Epéhy
  • France and Flanders, 1916-18
  • Anzac
  • Landing at Anzac
  • Defence of Anzac
  • Suvla
  • Sari Bair
  • Gallipoli, 1915
  • Egypt, 1915-16
  • 5th Machine Gun Battalion – 8th, 14th, 15th & 25th Machine Gun Companies
    • Roy Younie Tulloch
    • Wilfred William Amos / Wilfred Harold Amos Small 
    • George Campbell Easton (Bradley Family) – 4.11.1918 – Northampton (Towcester Road) Cemetery (Plot 446, Row 3, Grave No. 17320), Northamptonshire
  • 5th Pioneer Battalion
    • William Abner Starkey (Crumpton Family)
  • 5th Divisional Ammunition Column
    • Percival James Barden – (Barden McCosker Tulloch Power Byrne Families)  – he appears to have missed the 5th Division’s ill-fated time at Fromelles in July 1916
    • Ernest Edlegrave Small – (Small Bradley Family) Divisional Ammunition Column 5 & 5th Field Artillery Brigade
    • Roy Manton Oakes (Small Family) – 5th Divisional Ammunition Column – ADFA – 1, 2
    • Frederick Keith Johnson (Johnson Family)– Divisional Ammunition Column 5 – Died at sea off Sierra Leone 11.12.1916 onboard troopship HMAT Benalla during WW1 – commemorated at Hollybrook Memorial, Southampton, England – ADFA entries –12
    •  Operations on the Ancre
    • German retreat to the Hindenburg Line
    • The Arras offensive
      – The Battle of Bullecourt (3-17 May)
    • The Third Battles of Ypres
      – The Battle of the Menin Road (20 – 25 Sep)
      – The Battle of Polygon Wood (26 Sep – 3 Oct)
      – The First Battle of Passchendaele (12 Oct)
      – The Second Battle of Passchendaele (26 Oct – 10 Nov)
    • The First Battles of the Somme, 1918
      – Morlancourt Battles  – then the Battle of the Avre (4 April) 8th and 15th Brigades)
      – The actions of Villers-Bretonneux (24-25 Apr)
    • The Battle of Amiens (8-11 Aug)
    • The Second Battles of the Somme 1918
      – The Battle of Albert (21-23 Aug)
      – The Second Battle of Bapaume (31 Aug – 3 Sept) (the Division occupied Peronne)
    • The Battles of the Hindenburg Line
      – The Battle of the St Quentin Canal (29 Sep – 2 Oct) (the Division captured Bellicourt Tunnel, along with 30th United States Division)
  • Field Engineers – 8th, 14th & 15th Companies
  • 14th Field Company Engineers
    • John George Finley/Findlay McDonell (McKenzie Family)

6th Division existed only briefly before being dismantled in September – October 1917 to provide reinforcements for other Divisions

  • 16th Brigade – 61st Battalion, 62nd Battalion, 63rd Battalion, 69th Battalion with 16th Light Trench Mortar Battery, 16th Field Ambulance and 30th Australian Army Service Corps Company
  • 69th Battalion
    • Bernard Henry McCosker


Australian Corps Heavy Artillery – 36th Heavy Artillery / 1st Siege Artillery Brigade Francis Victor Green


Royal Australian Engineers included : Field Companies, Squadrons & Field Troops;  Signal Companies, Squadrons & Troops; Railway Operating Companies, Tunnelling Companies

  • Railway Companies
    • Robert Paul Ford (Small Family)
  • 6th Broad Gauge Railway Operating Company 
    • Henry George Schneider (Small Family)  – ADFA
  • 2nd Tunnelling Company
    • Armentieres.
    • Neuville St Vaast
    • Nieuport to construct subways for Operation Hush.
    • Messines – Ypres
    • Hill 70 near Loos
    • William James Hicks
  • Australian Corps Signal Company
    • Leslie Barney Berckelman (Newlands Family)

Australian Medical Units

  • Australian Army Medical Corps
    • Medical Officers
      • Clive Frederic Robinson Military Cross
      • Dr William Keith Inglis (McKenzie Family)
      • Dr James Stewart  (McKenzie Family)
      • Keith Moore Whiting (Johnson Family) Mentioned in Despatches  (Bates Family)
      • Rowe Clyde Dent (Johnson Family)
    • Other
      • Patrick John Kelly (McCosker Family)
      • William Albert Davies (Hibbs Family)
      • William Stocktal Smith
  • 2nd Australian General Hospital
    • C G Small – Charles Gordon Small (Dentist)
    • Lesley Harold Carr (Hibbs Family)
    • Norman Victor Reid (Green Family)
    • Reginald William Thomas Langford (Bates Family)
  • 14th Australian General Hospital
    • Rowe Clyde Dent (Johnson Family)
  • MED26.65.2R.SPEC.2
    • Russell Alexander Smith
  • Australian Army Nursing Service – Information1
    • 1st Australian General Hospital, – Heliopolis Egypt & then Rouen in France (from April 1916) – then to England after the Armistice
    •  2nd Australian General Hospital – Mena House Egypt and then Moussot and then Wimereux near Boulogne in France (from 1916)
    • 3rd Australian General Hospital – Abbassia Egypt and Abbeville in France from April 1917 – (also at Lemnos 1915)
  • No.2 Australian  Stationary Hospital – Mudros on Lemnos and Mena  Camp Egypt – Information
    • Herbert George Stead Mentioned in Despatches (Howe Family) – Gallipoli
  • Indian Nursing Service Information  – 1,
    • Freeman Thomas Hospital Bombay
  • 1st Casualty Clearing Station – Gallipoli 1915 – Estaires 1916 – Bailleul 1917 – Ana Jana near Hazebrouck / St Venant 1918
    • Charles Roy Small
    • Norman Victor Reid (Green Family) Gallipoli
  • 3rd Casualty Clearing Station – Gezaincourt 1916 – Edgehill Dernancourt / Gevillers / Brandhoek -1917 – Nine Elms 1917 to 1918 – Esquelbecq / Bandaghem / Dadizeele / Oudenarde /  Euskirchen 1918
    • Cedric William Whiting Military Cross (Johnson Family)
  • Australian Stationary Hospital 2 – Gallipoli  Campaign : Mena House Egypt – East and West  Mudros
  • 1st Australian General Hospital –  Heliopolis Egypt & then Rouen in France (from April 1916)
    • Charles Roy Small
  • 2nd Australian General Hospital – Mena House Egypt and then Moussot and then Wimereux near Boulogne in France (from 1916)
    • Charles Roy Small
  • 14th Australian General Hospital – Abbassia Egypt
  • 1st Australian Dermatological Hospital – Abbassia Egypt and Bulford England
    • Alfred Ernest Newland Joy

ANZ & Australian Mounted Division – Light Horse

  • 1st Light Horse Brigade – 1st, 2nd & 3rd Light Horse Regiments
  • 2nd Light Horse Brigade – 5th, 6th & 7th  Light Horse Regiments
    • 5th Light Horse Regiment
      • George Hicks
    • 6th Light Horse Regiment 
      • Ernest Henry Walter Robinson – 16.2.1919  – Ismaila War Cemetery Suez Canal Egypt – ADFA entry
      • Sydney Robert Benson (Small Family)
      • Edgar Sidney Newlands
    • 6th Light Horse B Troop A Squadron  
      • Alan Montie Robinson Military Cross
    • 7th Light Horse Regiment
      • Percival James Barden – (Barden McCosker Tulloch Power Byrne Families) Initially 7th Light Horse, ANZAC Mounted Police in Egypt,  & then from about May 1916 transferred to Artillery & headed to Europe and joined 5th Divisional Ammunition Column – note – he appears to have missed the 5th Division’s ill-fated time at Fromelles in July 1916
      • Alfred Clarence Youdale Military Cross with two Bars (Small Family) Commemorated Arras Flying Services Memorial France – ADFA
      • William T Collings (Hicks Family)
      • William Alexander McDonell (McKenzie Family)
    • Anzac
    • Defence of Anzac
    • Suvla
    • Sari Bair
    • Gallipoli, 1915
    • Rumani
    • Egypt, 1915-17
    • Gaza-Beersheba
    • El Mughar
    • Nebi Samwil
    • Jerusalem
    • Jordan (Es Salt)
    • Jordan (Amman)
    • Megiddo
    • Nablus
    • Palestine, 1917-18
  • 4th Light Horse Brigade – 4th, 11th & 12th Light Horse Regiments & 36th Supply Company
    • 4th Light Horse Regiment A Squadron
      • Leslie Robert Gallard (Small Family)
    • 12th Light Horse Regiment
      • William Pollock Hewitt (Tulloch Family) – Gallipoli
      • William Angus Nicolson (McKenzie Family)
  • 5th Light Horse Brigade – 14th & 15th Light Horse Regiments & 37th Supply Company
    • Thomas Henry/Henly Avard
    • 14th Light Horse Regiment
      • Albert Spencer Gallard (Small Family)
      • Eric Harold Goulding (Small Family)
      • Reginald Oswald Small 
      • William Angus Nicolson (McKenzie Family)
    • 37th Company of Supply
      • Edward Swaysland (Waters Family)
      • Egypt & Palestine
  • Australian Remount Unit 2, Squadron 5
    • Clifford Leigh Oakes (Small Family)–    ADFA
  • Australian Mounted Division Train – 27th Australian Depot Unit of Supply
    • Ernest Henry Walter Robinson – 16.2.1919  – Ismaila War Cemetery Suez Canal Egypt – ADFA entry

Imperial Camel Brigade (British) 


Veterinary Section 1 and Australian Army Veterinary Hospital

  • Ivo Errol Sexty (Callcott Family) Mentioned in Despatches – ADFA

Other WW1 AIF Units 

  • Australian Army Service Corps
    • Frederick Ernest Payne (Avard Family)
    • CW Ford  – Cecil Willoughby  Ford  (Small Family)
  • 9th ADUS – 9th Australian Depot Unit of Supply – Catering
    • Albert Levi Sidney Barden
    • Roy John McCosker
  • 14th Company Australian Army Service Corps
    • Alexander Newlands OBE
  • 19th Company, Australian Army Service Corps – aka 5th Field Butchery and Bakery
    • Leo Cambourn (Small Family)
  • Australian Army Pay Corps
    • Eric Maitland Youdale (Small Family)
    • Eric James Small 
  • Australian Employment Company – Labour support services
    • Kenneth Harold Gray (Johnson Family)
  • AIF Canteens
    • John Bede Wicks (Small Family)
  • Australian Infantry Base Depot in England post Armistice
    • Thomas Henry Lacey  (Bradley Family)
  •  17th General Reinforcements
    • Harold Edward Small – died of illness at Sierra Leone Hospital on 27.10.1918 – buried Freetown (King Tom) Cemetery (Row 2, Grave No. 197), West Africa – ADFA
  • General Service Reinforcements – arrived overseas after Armistice
    • James Hammond Easton (Bradley Family)
  • William Arthur Woodford – died 9.9.1916  at Armidale Military Camp

Royal Flying Corps – Australian Flying Corps

  • Herbert George Stead Mentioned in Despatches (Howe Family)

Royal Australian Navy

  • HMAS Tingira, Naval Training Ship.
    • Kenneth Charles Joy (Joy Newlands Hicks McKenzie Family)
  • HMAS Sydney
    • Kenneth Charles Joy (Joy Newlands Hicks McKenzie Family)

ANMEF 

  • PNG
    • Samuel Pendleton Stewart (McKenzie Family)
    • Sydney Frank Loughlin Military Medal (Green Family) –  2nd Field Artillery Brigade – Ypres – The Huts Cemetery, Ypres, Flanders, Belgium – 17.10.1917 – served as S F Loughlan in the Navy as an Able Seaman in No.3 Company – ANMEF Rabaul campaign 1914 – 1915 had joined the Navy – (viz Naval Reservists and ex – seamen) whilst still in his teens and was on board H.M.A.S. Sydney when she sank the Emden in WW1.  He transferred to the Army and was awarded the Military Medal in France.



Merchant Navy


New Zealand Forces

  • Canterbury Regiment
  •  Otago Infantry BattalionD Company
    • John Harold Roderique (Bates Family)
    • Possibly Maurice Roderique – 8 Southland Regiment of 1 Otago Infantry Battalion  – ??
  • New Zealand Territorial Military Forces
  • Wellington Regiment NZ
  • New Zealand Mounted Rifles Brigade
  • 2nd Field Company of the New Zealand engineers
    • Clarence Henry “Harry” Green – 2nd Field Company of the New Zealand engineers served at Gallipoli and on the Western Front. He was awarded the Military Medal (9 Dec 1916 for bravery in the field, opening the wells at Flers, Somme, under continuous shell fire) and killed Ploegstreet 26.7.1917. Buried at Trois Arbres Cemetery near Steenwerck, France, Plot I.V.15

British Units

  • British Royal Horse
    • Charles Kenneth McKenzie
  • Royal Field Artillery
    • Charles Kenneth McKenzie
    • 13th Battery 86th Brigade 
      • Alan Montie Robinson
  • Prince of Wales’s Own (West Yorkshire Regiment).
    • Bruce Duffus Costin, (son of John D Coslin and Adele Blanche Yeend) (Johnson Family) b. 29-06-1889 in Burwood, d. 25-10-1914 in WW1: Lieutenant T/Captain Regiment: Prince of Wales’s Own (West Yorkshire Regiment). Buried BOULOGNE EASTERN CEMETERYI. A. 1.
  • Royal Flying Corps
    • Alfred Clarence Youdale Military Cross with two Bars   (Small Family) – Royal Flying Corps 2.12.1917 – Commemorated Arras Flying Services Memorial France – ADFA
    • Leslie Joshua Newlands Fitch (Newlands Family)
  • Royal Navy
    • Leslie Joshua Newlands Fitch (Newlands Family)

South Africa

  • Kalahari Rifles
    • Thomas Aron Tiearney – died of Belladonna poisoning 8.6.1915 – German South West Africa

USA

  • Herbert Leslie Tiearney – Los Angeles USA WW1 Draft Card : 1918 – 1919


Battlefields of the Western Front 1916 – 1918 :

Which Divisions Units Brigades Battalions Regiments Companies served where :

1916

1917

1918

 



WW1 Gallipoli – Lemnos Service

Kerrie Anne Christian Family : 40 served – 5 died there

  • Cyril Bernard Barden
  • Percival James Barden
  • George Hicks
  • Arthur Wellesley Oakes *
  • Oswald Percival Alderson – enlisted as Percy Alderson *
  • Alfred John Hughes
  • Ernest  Keith Harris
  • Mervyn Milton Menyweather *
  • George Sidney Thomas Wicks *
  • Dudley Sedgewick Manning Oakes
  • Richard John Hicks
  • Karl Arnold Schneider
  • James Alexander Starkey
  • John Laurence Cantwell
  • Harry Manning Patfield
  • Lloyd Erllabert Small
  • William T Collings
  • John Bede Wicks
  • James Laurence Cantwell
  • Bronson Berringer Chippendale Bulfin Hanslow
  • John Robert Swaysland
  • Harry Roy Smith
  • Harold Wicks
  • Leonard Lynn Sawyer
  • Robert Aubrey Roberts
  • Charles Midson
  • William Spowart
  • Thomas James Power
  • Alfred Edward Small
  • George Walker *
  • William Pollock Hewitt
  • Thomas James Swaysland
  • Albert Sydney Goodchild
  • Herbert Hassall / Hasil Hughes
  • Frederick Charles Wicks
  • Dudley Sedgewick Manning Oakes
  • Frederick Tronton / Trouton Small
  • Herbert George Stead
  • Eric Maitland Youdale
  • Ernest Keith Harris

 

David John Christian : 10 served – 2 died there


Egypt and Palestine after Gallipoli and Mudros

  • George Hicks
Advertisements
Posted in military | Tagged | Leave a comment